Kredi Kartı Sahipleri Bunu Beklemiyordu: 4 Gün Sonra Milyonlarca Kullanıcıdan Bu Para Kesilecek

Türkiye’de yaşanan ekonomik darboğaz, vatandaşları kredi kartına abanmak zorunda bırakırken, kart limit kullanım oranları son yılların en yüksek seviyesine çıkmış durumda.

AKP’nin talimatlarıyla hatalı ekonomi politikalarına imza atarak, uluslararası piyasalarda büyük güven kaybı yaşayan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), her ne kadar 28 Mayıs seçimlerinin ardından ekonomi modelinde köklü değişikliğe giderek, parasal sıkılaşma sürecini başlatmış olsa da, ekonomide istenen soğuma sağlanabilmiş değil.

Bu durumun sebepleri arasında gösterilen artan kredi talebini baskılamak amacıyla Merkez Bankası tarafından 16 Mart 2024 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile kredi kartı nakit avans işlemlerine uygulanan akdi faiz oranı 4.42 seviyesinden yüzde 5’e yükseltilmişti.

4 GÜN SONRA KART SAHİPLERİNDEN BU PARA KESİLECEK

Bu artış, 1 Nisan tarihi itibarıyla yürürlüğe girecek. Ekonomistler, 31 Mart seçimlerinin geride kalmasıyla birlikte, mevcut ekonomi yönetiminin daha sert tedbirler alacağına dair beklentilerini aktararak, nisan ayı itibarıyla kredi kartı faizlerinin yanı sıra birçok değişikliğin kullanıcıların aleyhine olmasını bekliyor.

Halihazırda yürürlükte olan kredi kartı nakit avans faizlerinin 1 Nisan itibarıyla değişecek olması, milyonlarca vatandaştan kesilecek faiz tutarının da katlanarak artacağı anlamına geliyor. Özellikle yüksek enflasyon oranları ve artan kira tutarları karşısında vatandaşlar, maaşları ile geçinemediklerinden ötürü, kredi kartına başvurmak zorunda kalıyor.

Söz konusu durum nedeniyle, 1 Nisan sonrasında da kredi kartından nakit çekim işlemi yapmak zorunda kalan vatandaşlar, yıllık bazda yüzde 100’e yakın faiz ödeyerek son yılların rekorunun kırılmasına neden olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x